Potrzebujesz porady prawnej?

Potrzebujesz porady prawnej?

Napisz - oddzwonimy!Anna Marcinkowska - kancelaria adwokacka

Prawo finansowe

Zadania dla prawników

Adwokaci w zakresie prawa finansowego tworzą odrębne oferty dla firm i osób fizycznych. Wynika to z tej prostej przyczyny, że zupełnie inne zobowiązania pojawiają się w obu tych przypadkach i sprawy należy rozwiązywać na podstawie zapisów zawartych na różnych aktach prawnych, jako że polskie prawo finansowe nie jest skodyfikowane.

Osoby fizyczne powinny na przykład skonsultować z prawnikiem umowę kredytową, szczególnie jeśli dotyczy ona sporych kwot i zawierana jest na długi okres, ale także różnego rodzaju dokumenty, które w związku z taką umową mogą się w pewnej perspektywie czasowej pojawić, np. wezwania egzekucyjne lub dokumenty z postępowań komorniczych, ale także wnioski o ponowną kalkulację kredytu tworzone przez kredytobiorców. Prawnik w takim przypadku analizuje podstawy prawne stan faktyczny i może doradzać klientom, co powinni robić, aby zmienić swoją sytuację na korzystniejszą.

W kompetencji prawa finansowego znajdą się jednak również sprawy takie, jak przypuszczalnie błędne decyzje urzędników ZUS lub Urzędów Skarbowych w odniesieniu do konkretnych osób na przykład w sprawie naliczania kapitału początkowego emerytury albo kwoty należnego podatku, a także sprawy będące następstwem powyższych.

 

Pomoc dla firm

Przedsiębiorcy, ze względu na specyfikę swoich kontaktów z organami państwowymi muszą dbać o poprawność prowadzenia działalności pod względem prawnym. Prawo finansowe reguluje nie tylko kwestie zobowiązań podatkowych czy składkowych, ale również w pewnych przypadkach kontakty z Komisją Nadzoru Finansowego lub innymi agendami. Co ważne, pomoc prawna w zakresie prawa finansowego jest niezbędna w przypadku spółek dążących do wejścia na giełdę. W przypadku spółek akcyjnych z kolei pojawia się ciągła konieczność kontroli prawnej prowadzonej działalności.

 

Prawo finansowe, z którym styka się każdy

Prawo finansowe opisuje funkcjonowanie uczestników szeroko rozumianego rynku również w sprawach tak powszechnych jak mandaty, grzywny, nawiązki, podatki, kredyty, sprzedaż lub nabycie mienia – porady prawne w tym zakresie muszą być jednocześnie kompleksowe i indywidualnie przygotowane, ponieważ prawo finansowe jest jednym z tych elementów polskiego systemu prawnego, w którym stosowane opisy są dość konkretne, natomiast konieczność poszukiwania wskazówek dotyczących stanu faktycznego wymaga rozpoznania wielu aktów normatywnych.

42 684 72 61
505 153 759

kancelaria@adwokat-marcinkowska.pl

Anna Marcinkowska

Kancelaria adwokacka

ul. Piotrowska 270
Piętro XIII
90-361 Łódź

Godziny otwarcia:
pn, śr, czw: 10.00 - 19.00
wt, pt - 10.00 - 16.00
sob - nieczynne